Na narty i snowboard do Chorwacji

Chorwacja wszystkim kojarzy się z pięknymi wyspami, zabytkowymi miastami i kilometrami plaż. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kraj ten może być ciekawym celem wyjazdów narciarskich i snowboardowych.

Nikt nie twierdzi, że Chorwacja jest w stanie pretendować do miana jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie, bo nigdy nie będzie w stanie oferować tego, co np. Alpy. Mimo to warto rozważyć zimowe wakacje w Chorwacji, gdzie są stosunkowo łatwe stoki, a cały wyjazd będzie znacznie tańszy w porównaniu do wypoczynku w innych europejskich ośrodkach. Wystarczy porównań ceny kwater prywatnych (polecamy zajrzeć do serwisu WakacyjnyWynajem.pl) w poszczególnych krajach, by się o tym przekonać.

Ośrodek narciarski Sljeme, tuż za Zagrzebem, to najbardziej dogodnie położony tego typu obiekt w Chorwacji. Zlokalizowany na północnych stokach góry Medvednica, jeden z parków krajobrazowych Chorwacji, Sljeme oferuje cztery trasy narciarskie, dwa wyciągi narciarskie i wyciąg krzesełkowy. Trasy przygotowane są niemal dla wszystkich poziomów umiejętności. Pokrywa śnieżna zazwyczaj zalega około trzech miesięcy w roku, a do ośrodka jest bardzo łatwy dojazd tramwajem i autobusem z centrum Zagrzebia. Odległość od ośrodka narciarskiego Sljeme do lotniska w Zagrzebiu wynosi 33km. Natomiast odległość zaledwie 10km między górą Medvednica, a stolicą Chorwacji, Zagrzebiem, oferuje różne rodzaje odpoczynku po szaleństwie na nartach: spacery po stolicy, wysokiej jakości zakupy w Zagrzebiu i na przedmieściach, restauracje i dyskoteki, uzdrowiska i centra odnowy biologicznej z wodami termalnymi w ośrodku Jezercica, zaledwie 5km od ośrodka narciarskiego i termalny kurort Tuheljske Toplice, 20km od ośrodka narciarskiego Sljeme.

Łączna długość tras narciarskich Sljeme wynosi około 4045 metrów. Trasy są także oświetlane nocą. Część tras jest sztucznie naśnieżana, co znacznie wydłuża sezon. Niesamowicie piękna przyroda, trasy narciarskie z nowoczesnym wyposażeniem, obsługa na poziomie europejskim przyciągają miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardu. Konkurencją dla chorwackich ośrodków są bułgarskie kurorty narciarskie, które mają zdecydowanie dłuższy okres zalegania pokrywy śnieżnej. I podobnie jak letnie ośrodki nadmorskie Bułgarii zachęcają do przyjazdu atrakcyjnymi cenami zakwaterowania (co można sprawdzić np. na stronie http://www.wakacjebg.pl), tak i zimowe resorty w tym kraju mają bardzo konkurencyjne ceny.

Inną opcją jest Chorwackie Centrum Olimpijskie w Bjelolasica, niedaleko Karlovac, w Gorskim Kotarze, 1534 metry n.p.m. Łatwo do niego dotrzeć samochodem, autobusem lub pociągiem z Zagrzebiaoddalonego o ok. 140km. Jest to największy ośrodek narciarski w Chorwacji, a także snowboardingu i narciarstwa biegowego. W związku ze stosunkowo krótkim zaleganiem pokrywy śnieżnej ośrodek musi stosować sztuczne naśnieżanie. Bjelolasica jest największym kompleksem sportów zimowych w Chorwacji. Różnica wysokości w ośrodku narciarskim Bjelolasica wynosi 800 metrów, całkowita długość tras i stoków wynosi ponad 6km. Ośrodek posiada system 3 wyciągów krzesełkowych i 3 wyciągów narciarskich, które łączą wszystkie trasy.

Jest jeszcze Platak, położony 26km na północny wschód od Rijeki, który ma siedem tras narciarskich i 10km tras biegowych, a śnieg zalega na stokach do maja. Do tego oferuje rewelacyjny widok na morze! Ośrodek narciarski Platak znajduje się na wysokości 1111 metrów n.p.m. Platak ma 5 wyciągów (zdolnych do przewozu 2000 osób na godzinę) oraz wyciąg krzesełkowy (900 osób na godzinę), a także wyciąg dla dzieci. Dysponuje także wyposażeniem do sztucznego naśnieżania.

I na sam koniec - ośrodek narciarski Mukinja w Parku Narodowym Plitvickie Jeziora. W zimie park oferuje narciarstwo i saneczkarstwo. Odległość ośrodka narciarskiego Mukinje do Karlovac wynosi 80km, a do Zagrzebia 139km. Długość stoków narciarskich wynosi około 400m, wysokość 640-700m. Oprócz jazdy na nartach i snowboardzie jest możliwość jazdy na sankach w dół zbocza. Mukinja ma jeden wyciąg narciarski o pojemności 400 narciarzy na godzinę. Ze względu na niewielkie nachylenie (średnie nachylenie 15%) ośrodek narciarski jest idealny dla początkujących, amatorów i dzieci. Ośrodek narciarski Mukinje jest częścią Parku Narodowego Plitvickie Jeziora i znajduje się zaledwie 800 metrów od centralnego obszaru parku.

18.092017
wakacyjnywynajem.pl